Wszystkich przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje towary i usługi na rynkach zagranicznych Unii Europejskiej, powinien zainteresować nowy pomysł uproszczenia rozliczania zobowiązań podatkowych wynikających z obowiązującej od 1 lipca 2021 roku zmiany przepisów zwanych “pakietem e-commerce”. Dla firm oznacza to, że:

  1. Prowadzenie handlu detalicznego dla konsumentów w UE będzie możliwe do rozliczenia za pomocą uproszczonej procedury VAT OSS (One Stop Shop) do poziomu 10 tys. EUR. Jego przekroczenie będzie oznaczać konieczność opodatkowania VAT lokalnymi stawkami;
  2. Brak konieczności rejestracji dla potrzeb VAT w innych krajach członkowskich.

VAT OSS – co to?

Procedura VAT OSS jest dobrowolną procedurą rozliczania sprzedaży towarów i usług na rzecz konsumentów UE. Przedsiębiorca, który zdecyduje się na taką formę rozliczania sprzedaży musi dokonać tego na deklaracji VAT właściwej dla OSS.

VAT OSS obejmuje firmy, które mieszczą się na terenie Unii Europejskiej (lub poza nią) i w ramach swojej działalności dokonują, sprzedaży transgranicznej i na odległość dla osób fizycznych, na terytorium innego kraju UE, niż ten w którym mieści się siedziba sprzedawcy.

VAT OSS (One Stop Shop) jako procedura rozliczania podatku VAT zastępuje dotychczasową – VAT MOSS (Mini One Stop Shop).

Jak działa VAT OSS?

Decydując się na dobrowolną rejestrację do VAT OSS, przedsiębiorca dostaje do dyspozycji elektroniczny punkt kompleksowej obsługi, upraszczający rozliczenia podatku VAT. Każde państwo Unii Europejskiej posiada własny internetowy portal OSS do rozliczeń VAT. Szczegółowe informacje związane z przystąpieniem i zgłoszeniem procedury zawarte są na stronach Portalu podatkowego Ministerstwa Finansów – TUTAJ.

Rozliczanie podatku VAT w procedurze VAT OSS

Do momentu przekroczenia limitu sprzedaży (10 000 EUR) przedsiębiorcy w Polsce stosują krajową stawkę VAT. Przekroczenie tego limitu sprzedaży zmienia stawkę VAT na właściwą dla kraju nabywcy. Zagraniczny podatek VAT rozlicza się za pomocą osobnej deklaracji VIU-D – składa się ją za okresy kwartalne do końca miesiąca następującego po danym kwartale. Złożenie deklaracji VIU-D nie zwalnia jednak przedsiębiorców z wysyłki plików JPK_V7.

Zalety VAT OSS

Do najważniejszych zalet nowej procedury należą:

  1. Możliwość rozliczania zagranicznego podatku VAT w kraju sprzedawcy;
  2. Elektroniczna deklaracja VAT, za pomocą której rozliczana jest sprzedaż zagraniczna prowadzona we wszystkich krajach UE;
  3. Kwartalne rozliczenia podatku VAT.
xxxx

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Podaj numer telefonu i adres email, skontaktujemy się!

oddzwonimy!

Dziękujemy za zostawienie swojego numeru telefonu!

Oddzwonimy jak najszybciej.

yyyy